Čo robiť ak Vaša tlačiareň nefunguje - 9 jednoduchých krokov

Čo robiť ak Vaša tlačiareň nefunguje - 9 jednoduchých krokov

Moja tlačiareň nefunguje, nechce sa jej tlačiť! Všeobecný popis chybovej situácie, ktorú je potrebné definovať konkrétnejšie a vyzbierať o nej čo najviac informácií. Výrazne to uľahčí následnú komunikáciu so servisným strediskom o ďalšom postupe. Pozrime sa bližšie čo môže užívateľ urobiť pre bližšiu špecifikáciu tej pravej príčiny nefunkčnosti tlačiarne.

 

Check list pre nefunkčnú tlač:

1. Zobrazuje sa Vám na displeji nejaká chybová hláška, alebo kód chyby? Ak áno, pre jej objasnenie Vám môžu napomôcť aj podporné stránky výrobcov, napr. XEROX.

2. Ak máte multifunkčnú tlačiareň, ako to vyzerá s jej ďalšími funkciami (kopírka, fax, scan), fungujú?

3. Viete vytlačiť konfiguračný, alebo nastavovací report? V menu každej tlačiarne máte opciu pre tlač takéhoto dokumentu. Ak si s tým neviete rady, pozrite si manuál k Vášmu zariadeniu. U tlačiarní bez displeja výrobcovia zväčša integrujú túto možnosť do nejakého iného mechanického impulzu, napr. pri HP treba 5x otvoriť tonerové dvierka.

4. Skontrolujte napájanie, káble a konektory, uistite sa či sú správne zapojené na oboch koncoch. Aj dĺžka káblov ma vplyv na fungovanie tlačiarne, pri zapojení PC–Tlačiareň nám so zväčšujúcou sa dĺžkou kábla výrazne rastie neochota tlačiarne spolupracovať.

5. Ak je tlačiareň pripojená na sieť, viete s ňou komunikovať z Vášho zdrojového zariadenia (PC, tablet, smartfón)?

6. Zlyháva tlač na viacerých dokumentoch a rozličných programoch? Skúste vytlačiť viac dokumentov, z iných programov, vyskúšajte txt, pdf, xls. Ak sa to týka len jedného typu, môže to byť problém týkajúci sa daného dokumentu alebo programu.

7. Používate aktuálnu verziu ovládača tlačiarne? Aktuálne verzie ovládačov si nájdete na stránkach jednotlivých výrobcov tlačiarní, napr. tu je pre HP.

8. Ak ste už vyskúšali reštart tlačiarne a nepomohlo to, vykonajte to ešte raz, s tým rozdielom, že tlačiareň ponecháte vypnutú aspoň po dobu 60 sekúnd. Súbežne s týmto opatrením majte tlačiareň zapojenú priamo v zásuvke, nie v predlžovačke. Niektoré tlačiarne majú dve tlačidla ON/OFF, uistite sa že tlačiareň skutočne vypnete, nie len uspíte.

9. Ak problém pretrváva, skúste kompletne preinštalovať ovládač, starý odinštalovať a následne nainštalovať jeho najnovšiu verziu.

Toto sú elementárne body, ktorými treba začať pri analýze a riešení problému „Tlačiareň netlačí“. Ak žiaden z hore uvedených bodov nenapomáha k riešeniu situácie, máte možnosť obrátiť sa na oficiálne fóra a zákaznícke linky výrobcov, alebo distribútorov, ak ich majú. V prípade úspešného kontaktu s „helpdeskom“ buďte pripravený a majte k dispozícii čo najviac informácií o danom probléme, zjednodušuje a urýchľuje to komunikáciu, majte informácie o nastaveniach, operačnom systéme, verzii ovládača, type pripojenia, prípadne čo ste menili od poslednej bezproblémovej prevádzky tlačiarne.

Snáď Vám tieto informácie budú aspoň trochu užitočné a nasmerujú Vás v prvotnej fáze analýzy problému. Každá situácia je odlišná, toto sú základné a všeobecné body na ktoré je dobré sa zamerať. Pre špecifickejšie veci je lepšie kontaktovať podporné centrá výrobcov, alebo lokálne servisy. Prípadne neváhajte a kontaktujte aj nás – PrintMaster Košice, radi Vám poradíme pri akomkoľvek probléme.

 

 PrintMaster.sk

 info@printmaster.sk

 Tel.: 0911242377

 Tlačiarne | Servis | Tonery

 

 

120Komentáre

  • Avatar
   Ľubomír Mozola
   Nov 25, 2019

   Dobrý deň. Mám tlačiareň HP Deskjet Ink Advantage 3525. Farebne tlačí ale na čierno nie. Toner je takmer plný. Viete mi poradiť čo môže byť chyba? Ďakujem.

  • Avatar
   1martingal@centrum.sk
   Jan 17, 2020

   Dobry den . neviete mi prosim poradit kde moze byt chyba ak pri tlaceni etikiet cez print manager mi fyzicky vytlaci len urcity pocet po cislo 184, a dalej nic nevychadza. v zariadeniach ale prikaz ostava na vacsi pocet Ak odtranim prikaz a dam nanovo tlacit od cisla 185 tak mi to fungue. ide o to ze fyzicky mi stale vytlaci len max 184 kusov ...za odpoved dakujem

  • Avatar
   Jana
   Apr 08, 2020

   Epson xp342 Dobry den vedeli by ste mi poradit s touto tlaciarnou? Netlaci nam...farba ide ale nevieme ako vycist hlavu zrejme je tam zaschnuta farba. Dakujem

  • Avatar
   Helpinvest INTERNATIONAL, s.r.o.
   Apr 08, 2020

   Dobrý deň prajem Prosím Vás pekne, mohli by ste nám poradiť. Máme tlačiareň EPSON WF-8510 Series. Pri tlačení akéhokoľvek formátu nám tlačiareň píska. Už som skúšala v základnom nastavení zmeniť zvuk tlače ale v tom nie je chyba. Musí byť chyba niekde vo valcoch alebo v údržbe. Čo by som mohla spraviť? Poradíte mi prosím. Ďakujem veľmi pekne.

  • Avatar
   Peter
   Apr 14, 2020

   Dobrý deň chyba 0x6100004a

  • Avatar
   Ľubomír Jančuš
   May 26, 2020

   Dobrý deň prajem. Prosím Vás neviete mi poradiť, čoDobrý mám robiť. Po výmene kompatibilných náplní v tlačiarni mi tlačiareň nefunguje(kompatibilné náplne už používam dlhé roky). Mam HP PHOTOSMART C5380. Na displey tlačiarne ukázalo ,že sú nainštalované neoriginál kazety( ukazovalo na čiernu náplň) . Mal som ešte staršiu náplň ,ktorú som menil za novú a začalo mi ukazovať všetky náplne sú neoriginál. Po opätovnom vypnutí a zapnutí (vyše 40-krát)mi ukazuje zlyhanie atramentového systému -chyba:0xc19a0020 a vypnite a zapnite tlačiareň. Ďakujem vopred za radu. S pozdravom Jančuš.

  • Avatar
   Eva Mihálová
   Jun 24, 2020

   Dobrý deň, dnes som dala novú náplň a vytlačilo mi len jeden papier. Išla som vytlačiť druhý a stále mi bychádza čistý papier. Skúšala som to 8x no neúspešne. Viete mi poradiť? Ďakujem!

   • Avatar
    Jana
    Jul 01, 2020

    Po výmene farieb bliká chýbajúca farba.Epson,XP 2100

  • Avatar
   František Šimun
   Jul 13, 2020

   Zdravim, mám tlačiareň Canon Pixma mg5750 je tam päť farieb ťa najväčšia čierna prestala tlačiť vie mi s tým niekto poradiť?

  • Avatar
   Ľudovít Zajíček
   Sep 15, 2020

   Pri zapnutí tlačiarne Canon MP250 sa mi rozsvietí E 5.tlaciareň nekopíruje.Ďakujem za pomoc.

  • Avatar
   Peter Jakubko
   Sep 15, 2020

   Dobrý deň, zháňam reseter odpadovú nádržku odpadovej farby. Nie jednorázový ale čip s automatickým nulovaní stavu. Máte takúto ppložku v portfóliu vašich služieb. Tlačiareň EPSON XP15000.

  • Avatar
   Katarina Grejtakova
   Nov 20, 2020

   Dobry večer mám tlačiareň Xerox 3117 a mam problem že netlačí. Didoli svieti na zeleno aj reaguje ak ju zapnem , v zaradeni tlaciarne je zelena fajfka . Je nastavena na predvolenu. Ale keď zadam tlačovú ulohu tak sa objaví žltý trojuholnik a koniec vobec dokument nevytlaci. Prosim poradte mi co mam spravit.Vo vlastnostiach tlaciarne mi píše ze zariadenie pracuje spravne. Dakujem za rady

   • Avatar
    Denisa
    Oct 19, 2021

    Dobrý deň želám prosím o radu tlačiareň mi stále tlači ten istý dokument a preblykava akoby chýbal papier viete mi prosím poradiť ďakujem pekne.

  • Avatar
   Dana
   Jan 13, 2021

   Dobrý večer. Po výmene všetkých tonerov , píše-problém zo spotrebným materialom. Viete mi prosím poradiť čo to môže byť?. Tonery sú originál. Ďakujem

  • Avatar
   אינסטלטור בעכו
   Mar 09, 2021

   You have brought up a very good points , thanks for the post. Visit Our Site At: אינסטלטור בעכו

   • Avatar
    Joel Griffin
    Oct 16, 2021

    First thing first as to make sure the printer is powered on and connected to the same Wi-Fi network as your computer or Laptop to write my dissertation in Dubai etc right then check if drivers are working properly because they play a big role in making network printing difficult in case of any working setback.

  • Avatar
   Zdenek Cejka
   Mar 18, 2021

   Dobrý Mal som tlaciaren pripojenu na wifi ale som zmenil internet a už neviem tlačiareň pripojit na wifi. Pomôžte mi

   • Avatar
    Patrik Hudran
    Jan 03, 2022

    Tak to ja mam teraz ten isty problem a neviem co stym???

  • Avatar
   Renáta Kundrátová
   Apr 18, 2021

   Vyskytol sa problém s tlačiarňou alebo atram.systémom chyba 0xc19a0014...neviete mi niekto poradiť?

  • Avatar
   Filip
   Apr 21, 2021

   Dobry den. Mam tlaciaren HP DeskJet 3635. Nevytlaci vsetky riadky na paperi. Z internetu potrebujem nejake tlaciva tak chyba vrchna cast vety kazde 2-3 cm. Ked tlacim z Word tak tlaci pekne. Aj farebe aj ciernobielo. Za odpoved dakujem.

  • Avatar
   martin
   Dec 02, 2021

   Dobry den,nedavno som kupil novy notebook a pozapojeni tlaciarne don,My tlaciaren vobec nenacitalo, nenaslo,nemozem nic vytlacit z notebooku,len ulozit.Poradte mi co s tym?

  • Avatar
   Milan
   Apr 11, 2022

   Dobrý deň, pri tlačení mi dnes tlačiareň prestala pracovať a reagovať a stále bliká indikátor Pripravené. Mám tlačiareň HP LaserJet M1130 MFP. Ďakujem za odpoveď.

  • Avatar
   guest host
   May 19, 2022

   Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post. best writing services

  • Avatar
   johnyking
   May 28, 2022

   https://printmaster.sk/smartblog/34_co-robit-ked-nefunguje-tlaciaren#articleComments

  • Avatar
   johne king
   May 29, 2022

   Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. Chillwell AC

  • Avatar
   johne king
   Jun 01, 2022

   Thank you very much for this useful article. I like it. track a phone

  • Avatar
   johnyking
   Jun 02, 2022

   I was reading your article and wondered if you had considered creating an ebook on this subject. Your writing would sell it fast. You have a lot of writing talent. ketamine for sale online

  • Avatar
   johnyking
   Jun 02, 2022

   I was reading your article and wondered if you had considered creating an ebook on this subject. Your writing would sell it fast. You have a lot of writing talent. ketamine for sale online

  • Avatar
   johnyking
   Jun 04, 2022

   Your website is really cool and this is a great inspiring article. prima weight loss

  • Avatar
   johny king
   Jun 15, 2022

   Thank you for taking the time to publish this information very useful! Chillwell AC

  • Avatar
   uaeherbaldubai
   Jun 24, 2022

   Best online herbal stores to buy medicines produced from plants and flowers that can be used for a variety of purposes like creating natural soaps, shampoos, weight loss, hair treatment, and other health supplement products at a fair price. The best online herbal shop to name - UAE Herbal Dubai.

  • Avatar
   johnhy king
   Jun 25, 2022

   Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info. financial modeling course

  • Avatar
   jack seo
   Jul 01, 2022

   If you are looking for a house painters in Kolkata at an affordable cost, then rely on our painters without being dubious. Sometimes, creating a new look for your home can be intimidating, but getting a new look at your house becomes a cakewalk with our painting service. We have conducted a survey among professional house painting contractors in Kolkata to get home painting company in Kolkata as only painters knows the inside information of company like behavior of owner with clients, quality of painting services, transparency, etc. house painters in Kolkata

  • Avatar
   johny king
   Jul 02, 2022

   Excellent read, Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. 토토사이트

  • Avatar
   jack seo
   Jul 07, 2022

   I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often. Condor cbd supplement reviews

  • Avatar
   Shaggy Hocane
   Jul 19, 2022

   Mai Alfalasi is the leading legal consultant Dubai which was founded in 2019 as a sole firm with a professional license to carry out the business of advocacy and legal consultancy in the Emirate of Dubai. Over the years, we have ensured our client’s success with our personalized and result-driven legal solutions.

  • Avatar
   jack seo
   Jul 19, 2022

   I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to understand. Unlike other blogs I have read which are really not that good.Thanks alot! ラブドール

  • Avatar
   jack seo
   Jul 20, 2022

   I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks 온라인바둑이

  • Avatar
   jack seo
   Jul 21, 2022

   You have a good point here!I totally agree with what you have said!!Thanks for sharing your views...hope more people will read this article!!! Daftar joker123

  • Avatar
   jack seo
   Jul 22, 2022

   I admire what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back but I would assume by all the comments that this is working for you as well. интериорен дизайн

  • Avatar
   johny king
   Jul 22, 2022

   For many people this is the best solution here see how to do it. 토토사이트

  • Avatar
   johny king
   Jul 23, 2022

   Interesting and interesting information can be found on this topic here profile worth to see it. Surf essaouira

  • Avatar
   jack seo
   Jul 28, 2022

   Thank you because you have been willing to share information with us. we will always appreciate all you have done here because I know you are very concerned with our. Yeh Hai Chahatein Today Episode

  • Avatar
   jack seo
   Aug 04, 2022

   I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often. 토토사이트

  • Avatar
   jack seo
   Aug 04, 2022

   You’ve got some interesting points in this article. I would have never considered any of these if I didn’t come across this. Thanks!. ciechanowinaczej.pl

  • Avatar
   johny king
   Aug 05, 2022

   I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often. 토토사이트

  • Avatar
   Gogoanime Boruto
   Aug 06, 2022

   GoGoAnime is the best free anime streaming website where you can watch English Subbed and Dubbed anime online. Gogoanime Boruto

  • Avatar
   Soul Land Season 2
   Aug 06, 2022

   GoGoAnime is the best free anime streaming website where you can watch English Subbed and Dubbed anime online.Soul Land Season 2

  • Avatar
   Soul Land Season 2
   Aug 06, 2022

   9anime is the best free anime streaming website where you can watch English Subbed and Dubbed anime online. Soul Land Season 2

  • Avatar
   ofukashi no Uta
   Aug 06, 2022

   Animeflv es el mejor sitio web gratuito de transmisión de anime donde puedes ver anime subtitulado y doblado en inglés en línea. Yofukashi no Uta

  • Avatar
   jack seo
   Aug 10, 2022

   it was a wonderful chance to visit this kind of site and I am happy to know. thank you so much for giving us a chance to have this opportunity.. ghanawebnews

  • Avatar
   johny king
   Aug 11, 2022

   Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post. بان كيك

  • Avatar
   Peerless Battle Spirit Manga
   Aug 11, 2022

   It's one of the most popular sites for reading Peerless Battle Spirit Manga manga online, and it has a huge library of titles to choose from. But MangaBuddy is safe and legit.

  • Avatar
   Mercenary Enrollment
   Aug 11, 2022

   It's one of the most popular sites for reading Mercenary Enrollment manga online, and it has a huge library of titles to choose from. But MangaBuddy is safe and legit.

  • Avatar
   Eleceed
   Aug 11, 2022

   It's one of the most popular sites for reading Eleceed manga online, and it has a huge library of titles to choose from. But MangaBuddy is safe and legit.

  • Avatar
   johny king
   Aug 16, 2022

   Hey what a brilliant post I have come across and believe me I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you. 에볼루션카지노

  • Avatar
   johny king
   Aug 19, 2022

   Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information.. Merchant Service Agent Program

  • Avatar
   Hassan sulaman 12345
   Aug 20, 2022

   Kinmaster.com.co is a Completely Best Free Website, Get you All Apps For Android and ios, Free Download MOD APK Android Apps & Mod Games kinemaster Mod apk

  • Avatar
   jack seo
   Aug 21, 2022

   Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging.. Credit Card Processing Referrals

  • Avatar
   jack seo
   Aug 22, 2022

   Hi, I find reading this article a joy. It is extremely helpful and interesting and very much looking forward to reading more of your work.. 메이저사이트

  • Avatar
   jack seo
   Aug 22, 2022

   No doubt this is an excellent post I got a lot of knowledge after reading good luck. Theme of blog is excellent there is almost everything to read, Brilliant post. 메이저사이트

  • Avatar
   jack seo
   Aug 23, 2022

   No doubt this is an excellent post I got a lot of knowledge after reading good luck. Theme of blog is excellent there is almost everything to read, Brilliant post. tips on selling merchant services

  • Avatar
   Anonymous
   Aug 27, 2022

   I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. actavis syrup for sale

  • Avatar
   jack seo
   Aug 28, 2022

   It was a very good post indeed. I thoroughly enjoyed reading it in my lunch time. Will surely come and visit this blog more often. Thanks for sharing. merchant services iso agent program

  • Avatar
   sasa
   Aug 28, 2022

   I am thankful to you for sharing this plethora of useful information. I found this resource utmost beneficial for me. Thanks a lot for hard work. PR článek

  • Avatar
   Billig Casino
   Aug 29, 2022

   awesome blogging.

  • Avatar
   jack seo
   Aug 29, 2022

   This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. I will visit your blog regularly for Some latest post. how to be a merchant processor

  • Avatar
   jack seo
   Aug 30, 2022

   This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. I will visit your blog regularly for Some latest post. สล็อต

  • Avatar
   jack seo
   Aug 31, 2022

   I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks 토토사이트

  • Avatar
   jack seo
   Aug 31, 2022

   No doubt this is an excellent post I got a lot of knowledge after reading good luck. Theme of blog is excellent there is almost everything to read, Brilliant post. 토토사이트

  • Avatar
   jack seo
   Aug 31, 2022

   This is a smart blog. I mean it. You have so much knowledge about this issue, and so much passion. You also know how to make people rally behind it, obviously from the responses. 대전룸

  • Avatar
   jack seo
   Sep 03, 2022

   I felt very happy while reading this site. This was really very informative site for me. I really liked it. This was really a cordial post. Thanks a lot!. iso merchant processing

  • Avatar
   jihny
   Sep 04, 2022

   I felt very happy while reading this site. This was really very informative site for me. I really liked it. This was really a cordial post. Thanks a lot!. สล็อตออนไลน์

  • Avatar
   graphics design hub
   Sep 06, 2022

   I am very much pleased with the contents you have mentioned. I wanted to thank you for this great article. graphic design services usa

  • Avatar
   jack seo
   Sep 12, 2022

   Thanks for a wonderful share. Your article has proved your hard work and experience you have got in this field. Brilliant .i love it reading.

  • Avatar
   Write My Dissertation
   Sep 13, 2022

   This blog is really great. The information here will surely be of some help to me. Thanks!. Write My Dissertation

  • Avatar
   fullmaza
   Sep 14, 2022

   You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. recipe with mushrooms and chicken

  • Avatar
   jack seo
   Sep 16, 2022

   You completed a few fine points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will go along with with your blog. safety deposit box manufacturer

  • Avatar
   jack seo
   Sep 16, 2022

   You completed a few fine points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will go along with with your blog. vault door manufacturers

  • Avatar
   johny king
   Sep 19, 2022

   Great article Lot's of information to Read...Great Man Keep Posting and update to People..Thanks 마이랭크

  • Avatar
   JOHNY
   Sep 19, 2022

   You there, this is really good post here. Thanks for taking the time to post such valuable information. Quality content is what always gets the visitors coming. life like cheap sex dolls

  • Avatar
   JOHNY
   Sep 20, 2022

   You completed a few fine points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will go along with with your blog. bet 138

  • Avatar
   jack seo
   Sep 20, 2022

   Cool stuff you have got and you keep update all of us. ラブドール

  • Avatar
   jack seo
   Sep 20, 2022

   Thanks for your post. I’ve been thinking about writing a very comparable post over the last couple of weeks, I’ll probably keep it short and sweet and link to this instead if thats cool. Thanks. interwin88

  • Avatar
   JOHNY
   Sep 22, 2022

   hi was just seeing if you minded a comment. i like your website and the thme you picked is super. I will be back. nflbite

  • Avatar
   huffpost uk
   Sep 23, 2022

   Cool stuff you have got and you keep update all of us. huffpost uk

  • Avatar
   jack seo
   Sep 24, 2022

   When your website or blog goes live for the first time, it is exciting. That is until you realize no one but you and your. hesgoals

  • Avatar
   jack seo
   Sep 25, 2022

   We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up. Great work. Celina Landari

  • Avatar
   JOHNY
   Sep 26, 2022

   I’m going to read this. I’ll be sure to come back. thanks for sharing. and also This article gives the light in which we can observe the reality. this is very nice one and gives indepth information. thanks for this nice article... aviation blog

  • Avatar
   fullmaza
   Sep 26, 2022

   This website and I conceive this internet site is really informative ! Keep on putting up! zpětné odkazy

  • Avatar
   ada
   Sep 27, 2022

   I am continually amazed by the amount of information available on this subject. What you presented was well researched and well worded in order to get your stand on this across to all your readers. publish gigs

  • Avatar
   JOHNY
   Sep 27, 2022

   This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value of providing a quality resource for free. ラブドール

  • Avatar
   JOHNY
   Sep 27, 2022

   You make so many great points here that I read your article a couple of times. Your views are in accordance with my own for the most part. This is great content for your readers. imr powder for sale

  • Avatar
   JOHNY
   Sep 28, 2022

   You make so many great points here that I read your article a couple of times. Your views are in accordance with my own for the most part. This is great content for your readers. soap2day

  • Avatar
   JOHNY
   Sep 29, 2022

   thank you for your interesting infomation. gconsole

  • Avatar
   cclubofficial
   Sep 29, 2022

   i am thankful for such an amazing content. ninja games

  • Avatar
   fullmaza
   Oct 01, 2022

   I'm happy to see the considerable subtle element here!. VUCA world

  • Avatar
   sasa
   Oct 02, 2022

   Nice to be visiting your blog again, it has been months for me. Well this article that i’ve been waited for so long. I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your article. Thanks, great share. how to make an invention prototype with InventHelp

  • Avatar
   zada
   Oct 05, 2022

   I learn some new stuff from it too, thanks for sharing your information. slot777

Zanechaj odpoveď

*
**Nebude zverejnený
*Stránka url s http://
*
Produkt bol pridaný na porovnanie!